Navigation Menu+

Bezpieczny czy nie? – antyradar w ciężarówce

Posted on Wrz 26, 2017 by in Bezpieczeństwo |

Wśród różnego rodzaju dodatkowych akcesoriów, w jakie wyposaża się pojazdy ciężarowe znajduje się bardzo często antyradar i pomimo tego, że polskie prawo zakazuje stosowania tego typu sprzętu, kierowcy ciężarówek stosują go w celu poprawienia komfortu jazdy.

Na czym polega działanie antyradaru? Jak sama nazwa wskazuje ma on na celu zasygnalizować występowanie w najbliższym otoczeniu ruchu pojazdu radaru mierzącego prędkość z jaką się porusza. Obecność radaru w polu widzenia kierowcy ma na celu sprawić, że zmniejszy on nadmierną prędkość i będzie się pilnował ustawowych warunków jazdy. Tymczasem wielu zwolenników stosowania antyradarów podkreśla, że ustawienie radarów wpływa w równym stopniu na powstanie zagrożenia na drodze, ponieważ bardzo często powoduje nagłe i raptowne przyhamowanie pojazdu, co może skutkować doprowadzeniem do kolizji na drodze. Dlatego właśnie kierowcy ciężarówek montują w swoich pojazdach antyradary, które z jednej strony mają zagwarantować im płynną jazdę, z drugiej zaś uchronić przed otrzymaniem mandatu i punktów karnych.

Skuteczny antyradar potrafi wychwycić nadajnik już z odległości kilkuset metrów, co pozwala na odpowiednio wczesne zredukowanie prędkości bez potrzeby gwałtownego hamowania. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju są niewielkich rozmiarów i wykrywają radary zarówno stacjonarne, jak i przenośne oraz fotoradary. Wraz z rozbudowaniem funkcji antyradaru zwiększa się jego cena. Przykładem mogą być chociażby radary wraz z funkcją GPS. Takie urządzenie informuje nie tylko o odległości do najbliższego radaru, ale także o kontrolowanej prędkości w ciężarówce, ograniczeniach prędkości obowiązujących na danej trasie oraz o możliwych wypadkach drogowych. Dodatkowo pozwalają one także zasugerować nową trasę, tak aby kierujący mógł ominąć powstałe na drodze utrudnienia. Dzięki bieżąco aktualizowanym mapom kierowca utrzymuje kompleksowy obraz drogi i może też odpowiednio dostosować warunki jazdy do obowiązujących wymogów. Poza tym tego typu antyradary są proste w obsłudze dzięki dotykowemu interfejsowi oraz funkcji rozpoznawania mowy, dzięki czemu kierowca może obsługiwać urządzenie bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.