Navigation Menu+

Części oryginalne czy zamienniki – które lepsze?

Posted on Cze 29, 2017 by in Części zamienne |

Samochody ciężarowe należące do floty firmy transportowej każdego dnia pokonują tysiące kilometrów. W wyniku tak intensywnej eksploatacji poszczególne części i mechanizmy stopniowo się zużywają, przez co po pewnym czasie konieczna jest ich naprawa albo wymiana. W tym ostatnim przypadku często pojawia się dylemat: lepiej zamontować część oryginalną czy zdecydować się na tańszy zamiennik?

Czy oryginalne zawsze są najlepsze?

Wielu właścicieli aut jest zdania, że w razie konieczności wymiany wyeksploatowanej części najlepiej jest wybrać oryginalny produkt oznaczony logo marki samochodu. W rzeczywistości jednak zamienniki powstają nierzadko na tej samej linii produkcyjnej co oryginalne części DAF, MAN czy Iveco. Ponieważ jednak nie widnieje na nich znana marka samochodowa, są tańsze. Ze względu na fakt, że chociaż są zamiennikami, ich jakość w niczym nie ustępuje oryginalnym produktom, warto się na nie zdecydować. Ich kupno wpłynie na obniżenie całkowitego kosztu naprawy, co dla klienta z pewnością będzie istotne. Montaż dobrej jakości trwałych zamienników zapewnia bezpieczną jazdę i skutecznie rozwiązuje problem z wyeksploatowaną częścią na długi czas.

Dlaczego należy unikać tanich podróbek?

Części produkowane w Europie i Ameryce to zazwyczaj produkty godne zaufania, które bez obaw można montować w samochodach ciężarowych. Stosowanie zamienników pochodzących z krajów Dalekiego Wschodu jest z kolei ryzykowne. Przede wszystkim ich jakość jest adekwatna do niskiej ceny, dlatego też w większości przypadków montaż takiej części w krótkim czasie powoduje konieczność ponownej wizyty u mechanika i kolejnej wymiany uszkodzonego elementu. Zastosowanie podczas naprawy niskiej jakości i nietrwałego zamiennika nie pozostaje też bez wpływu na bezpieczeństwo kierowcy – część może ulec uszkodzeniu w najmniej spodziewanym momencie powodując poważne awarie, ale też sprawić, że kierowca straci panowanie nad kilkudziesięciotonowym pojazdem, co zakończyć się może tragedią.