Navigation Menu+

Jak można poprawić bezpieczeństwo w tirze?

Posted on Lip 7, 2017 by in Bezpieczeństwo |

Osoby zajmujące się naprawą samochodów ciężarowych mają zazwyczaj niezwykle szeroką wiedzę związaną z częściami montowanymi w tego typu pojazdach czy stosowanymi w nich rozwiązaniami. Właściciele floty tirów doskonale o tym wiedzą, dlatego nierzadko proszą o fachową poradę dotyczącą ewentualnych ulepszeń czy elementów poprawiających bezpieczeństwo lub komfort kierowcy. Które z nich są godne polecenia?

Poprawa widoczności w martwym polu

Siedzący wysoko kierowca samochodu ciężarowego zazwyczaj nie ma większych problemów z dostrzeżeniem tego, co dzieje się na drodze daleko przed nim. Znacznie gorzej jest z przestrzenią wokół kabiny. Martwe pole jest szczególnie niebezpieczne w sytuacjach, kiedy ciężarówka porusza się w terenie zabudowanym, w korkach albo musi precyzyjnie zaparkować. Dla bezpieczeństwa warto więc zamontować specjalne czujniki lub dodatkowe lustra. Tego typu elementy ostrzegą w porę przed zbliżającymi się przeszkodami, uchronią przed najechaniem na barierkę lub słupek, a tym samym zapobiegną zniszczeniu tira. Co najważniejsze, dzięki lustrom lub czujnikom kierowca będzie mógł w porę dostrzec pieszych czy rowerzystów znajdujących się tuż obok kabiny, co może uchronić przed tragedią. Tego typu elementy z pewnością są warte polecenia.

Na różne warunki pogodowe

Ponieważ kierowcy samochodów ciężarowych swoje obowiązki zawodowe wykonują również po zmroku, a w dodatku niezależnie od panującej pogody, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu. Reflektory do ciężarówek o odpowiedniej mocy zapewniają doskonałą widoczność podczas jazdy nocą, co pozwoli znacznie wcześniej dojrzeć ewentualne przeszkody pojawiające się na drodze. Im więcej czasu kierowca ma na reakcję, tym większa pewność, że zdąży na czas wyhamować kilkudziesięciotonową ciężarówkę albo wykonać bezpieczny manewr wymijania. Trzeba też zaznaczyć, że dodatkowe światła mogą pomóc w trudnych warunkach pogodowych, jak ulewny deszcz czy obfite opady śniegu – inni kierowcy znacznie wcześniej dostrzegą tak oświetlonego tira, co również przekłada się na większe bezpieczeństwo.