Navigation Menu+

Jak wyposażyć warsztat serwisujący samochody ciężarowe?

Posted on Kwi 19, 2017 by in Części zamienne, Serwis |

Warsztat zajmujące się serwisowaniem samochodów ciężarowych powinien mieć dobrej jakości wyposażenie na miarę potrzeb. W tym przypadku liczy się nie tylko przestronny garaż i odpowiednia ilość miejsca przed warsztatem, ale także solidne narzędzia. Dzięki nim diagnozowanie usterek będzie znacznie łatwiejsze, a naprawa przebiegnie sprawniej, co oczywiście przekłada się na zadowolenie klientów.

Sprzęt do diagnozowania usterek

Nowoczesne samochody – nie tylko ciężarowe, ale też osobowe – są obecnie wyposażane z liczne rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa podróżujących i zapewnienie im maksymalnego komfortu podczas jazdy. Duża ilość elektroniki bywa jednak kłopotliwa, jeśli chodzi o diagnozę usterek, dlatego warsztat zajmujący się naprawą tirów powinien mieć w wyposażeniu specjalne urządzenia pozwalające zlokalizować awarię i znaleźć jej przyczynę. Dobrej jakości tester serwisowy wskaże parametry pracy silnika, wykasuje błędy w komputerze pokładowym, wykalibruje czujniki, zidentyfikuje sterowniki i spełni wiele innych funkcji istotnych podczas serwisowania nowoczesnych ciężarówek. W tym przypadku najlepiej jest zdecydować się na sprzęt renomowanej firmy. Często taki zakup wiąże się z niemałym wydatkiem, jednak im lepsze urządzenie diagnostyczne, tym łatwiej będzie serwisować samochody w przyszłości.

Narzędzia

Odpowiednie narzędzia do serwisowania tirów to oczywisty niezbędnik. Powinny one być solidnie wykonane i przystosowane do pracy z ciężarówkami. Podnośnik hydrauliczny albo kolumnowy musi mieć wystarczająco duży udźwig, aby unieść ciężkiego tira na niezbędną w przypadku naprawy wysokość. Klucz do kół również powinien być wykonany solidnie, przy czym ten tradycyjny na niewiele się zda w sytuacji, kiedy trzeba będzie odkręcić duże koło ciężarówki z zapieczonymi śrubami. Planując wyposażenie warsztatu naprawczego należy też pamiętać o kwestiach estetyki – porozrzucane narzędzia i bałagan kojarzą się z brakiem profesjonalizmu, dlatego trzeba pomyśleć również o szafkach i wieszakach na klucze.