Navigation Menu+

Prostsze parkowanie ciężarówką dzięki systemowi parkowania

Posted on Wrz 17, 2017 by in Części zamienne, Serwis |

W pojazdach ciężarowych wykorzystuje się różne rozwiązania, które mają ułatwić codzienną jazdę, manewrowanie, czy inne prace związane z eksploatacją pojazdów. Jednym z takich rozwiązań jest odpowiednio dopasowany system parkowania.

Pojazd ciężarowy posiada zazwyczaj dużą masę i jest nierzadko wyposażony w naczepę, która wyraźnie ogranicza widoczność zwłaszcza w trakcie wykonywania manewru cofania. Wówczas korzystnym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu parkowania, który umożliwia swobodne parkowanie pojazdem. Podczas cofania pojawia się tak zwany martwy punkt, czyli moment, gdy kierujący nie jest w stanie zobaczyć ewentualnej przeszkody. Aby zapobiec zderzeniu i uszkodzeniu pojazdu montuje się wspomniane rozwiązanie.

System parkowania może składać się z różnych elementów. Najprostszym i powszechne stosowanym jest system montowany na tyłach pojazdu. W systemie złożonym jego elementy znajdują się zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Oprócz czujników parkowania opiera się on także na zestawie kamer. To właśnie dzięki nim można lepiej orientować się na drodze, a także odpowiednio manewrować pojazdem. Kamery takie umieszczane są w różnych obszarach ciężarówki, jak na przykład w ramie tablicy rejestracyjnej i pokazują różny kąt widzenia. Są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, w związku z czym nie rzucają się w oczy i nie psują estetyki pojazdu.

Nowoczesne kamery w tego typu systemach wychwytują obraz precyzyjnie, a także kompleksowo, dzięki temu, że mogą odbierać również światło ultrafioletowe, mają wysokiej jakości przetworniki oraz umożliwiają widzenie pod kątem do 180 stopni. Kamery takie działają nawet przy minimalnej ilości światła, gwarantując większe bezpieczeństwo. O bezpieczeństwo należy szczególnie zadbać zwłaszcza w ciężarówkach, gdzie dodatkowo obraz zostaje przesłonięty rozbudowaną naczepą.

Kamery we wspomnianych systemach są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, tak, aby były odporne na działanie czynników zewnętrznych i gwarantowały niezawodność działania, nawet przy trudnych warunkach pogodowych. W systemie kamera jest połączona z monitorem i uruchamia się automatycznie po włączeniu odpowiedniego biegu.