Navigation Menu+

Przydatne rozwiązanie w ciężarówkach – nawigacja GPS

Posted on Paź 2, 2017 by in Bezpieczeństwo, Serwis |

Jednym z przydatnych rozwiązań do wykorzystania w ciężarówce jest nawigacja GPS. Rozwiązanie tego typu kojarzy się przede wszystkim z lokalizowaniem pojazdu oraz możliwością wyznaczenia trasy jaka nas interesuje, jednak nowoczesne urządzenia posiadają znacznie więcej funkcji, które przydatne są w codziennym użytkowaniu pojazdu.

Podstawa to oczywiście możliwość zlokalizowania pojazdu. Odbiornik GPS opiera się na działaniu systemu nawigacji satelitarnej, czyli lokalizowaniu sygnału z odbiornika z wykorzystaniem satelity. Dzięki temu można określić dokładne położenie pojazdu praktycznie w każdym miejscu.

Oprócz możliwości zlokalizowania, gdzie znajduje się pojazd, system umożliwia także wyznaczenie najkrótszej i najszybszej drogi dotarcia do miejsca docelowego. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy przewożony towar ma dotrzeć w konkretnym czasie, a na przykład dotychczas wybierana trasa jest niedostępna lub trzeba dostarczyć towar najszybciej jak to możliwe.

Wyznaczenie najszybszej trasy nie musi być jednoznaczne z najszybszym dostarczeniem towaru. Ważne są również występujące na drodze utrudnienia. Najnowsze nawigacje informują kierowców z wyprzedzeniem, gdzie mogą spodziewać się korków i innych utrudnień. Dodatkowo na czas pokonania danej trasy wpływ mają także postoje pojazdu. Dzięki urządzeniu można kontrolować ich ilość, długość, a także wybierać miejsca, w których taki postój może się odbyć. Można również odczytać pełną historię trasy pojazdu.

Poza tym nowoczesne nawigacje pozwalają na kontrolowanie przewożonego ładunku. Dzięki nim można monitorować jego pozycję, a w przypadku naczep pełniących funkcję chłodni także temperaturę oraz czas otwarcia i zamknięcia drzwi.

Wspomniane urządzenia często zespolone są z terminalem komunikacyjnym, który umożliwia wymianę informacji między kierowcą a operatorem systemu GPS bazującym na programie komputerowym. Dzięki takim rozwiązaniom przewożony ładunek może być pod stałą kontrolą, pojazd jest chroniony przed kradzieżą i niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.